Laboratoria Przyszłości to Program skierowany do szkół. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Naszą wspólną misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań. Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka). W ramach Laboratoriów Przyszłości nasza szkoła otrzymała wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.
Laboratoria Przyszłości – to nowoczesny sprzęt, który uatrakcyjnił w naszej szkole zajęcia lekcyjne i pozwolił uczniom rozwijać swoje zainteresowania w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych, kół zainteresowań i innych form rozwijania umiejętności.
We wrześniu 2022 r. w naszej szkole prowadzone były zajęcia z wykorzystaniem klocków Lego Spike Prime oraz Lego Education BricQ. Były to zajęcia koła informatycznego ( 1 godz./tydz.) oraz koła LEGO ( 2 godz./tydz.).
Zajęcia z wykorzystaniem zestawu Lego Education SPIKE- doskonalą zdolności twórcze, uczą rozwiązywania problemów, ćwiczą elastyczne myślenie, uczą budowania skutecznych strategii, kształtują wiarę w siebie, zaufanie, samokontrola, wytrwałość, zrozumienie.
Czas poświęcony był na zapoznanie się z zestawem Lego Spike Prime. Powstała drużyna LEGO, która spotyka się dwa razy w tygodniu (koło LEGO) i przygotowuje się do konkursu First Lego League. Przez ten miesiąc uczniowie zbudowali robota treningowego bazowego i uczyli się go programować. Zmieniali wartości parametrów tak, aby robot poruszał się po linii, kwadracie, omijał przeszkody. Poznali czym jest czujnik odległości i skrypty programistyczne w aplikacji dedykowanej Lego Spike Prime. Była to doskonała nauka i zabawa.
PAŻDZIERNIK 2022
W październiku nasi uczniowie również wykorzystywali sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości:
1. Na lekcjach matematyki świętowaliśmy Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. Najpierw odbył się finał Szkolnego Konkursu Matematycznego Mistrz Tabliczki Mnożenia, a później rozgrywki w klasach. Na koniec wykorzystaliśmy green screen, aparat oraz statyw fotograficzny, który nasza szkoła otrzymała w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Odbyła się matematyczna sesja zdjęciowa.
2. W dalszym ciągu trwały przygotowania do konkursu First LEGO League. Czujniki koloru i ruchu zostały opanowane w 100% na zajęciach koła LEGO (2 godz./tydz.).
3. Na zajęciach koła informatycznego (1 godz./tyg.) uczniowie poznawali tajniki programowania wybudowanych przez siebie robotów.
3. Odbyło się dwudniowe szkolenie dla nauczycieli naszej szkoły, które dotyczyło wykorzystania edukacyjnych zestawów lego.
LISTOPAD 2022
W tym miesiącu wydarzyło się wiele… Cały czas korzystamy ze sprzętów otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości: aparatu fotograficznego, statywu, kijków selfie, zestawów klocków LEGO.
Uczniowie wykorzystują otrzymane pomoce na lekcjach wychowawczych, języka angielskiego, koła informatycznego (1 godz./tydz.) oraz koła LEGO (2 godz./tydz.).
GRUDZIEŃ 2022
Grudzień to czas przygotowań nie tylko do świąt. Nasi uczniowie cały czas przygotowują się do konkursu FLL Challenge i nie tylko. Rozpoczął się projekt związany z Dniem Ziemi. Tworzymy film wykorzystując green screen,aparat, mikrofon….
Zajęcia odbywają się w trakcie lekcji, koła informatycznego (1godz./tydz.) oraz koła matematycznego (2godz./tydz.)
STYCZEŃ 2023
Programowanie z wykorzystaniem LEGO Sprike Prime to ulubione zajęcia uczniów.
To czas nauki i zabawy. To doskonałe ćwiczenie dla mózgu, które uczy rozwiązywania problemów i ćwiczy umiejętność logicznego myślenia.
Pomoce zakupione w ramach Programu Laboratoria Przyszłości wykorzystywaliśmy na zajęciach koła informatycznego, matematycznego oraz w czasie godzin wychowawczych.
LUTY 2023
Luty to ciąg dalszy przygotowań do FLL League Challenge. W pełni wykorzystujemy pomoce, które nasza szkoła otrzymała.
Zajęcia odbywają się w trakcie lekcji, koła informatycznego (1godz./tydz.) oraz koła matematycznego (2godz./tydz.)
MARZEC 2023
Laboratoria Przyszłości to największy w Polsce projekt edukacyjno-technologiczny, w którym nasza szkoła aktywnie uczestniczy. Udział w projekcie Laboratoria Przyszłości.
20 marca naszą szkołę odwiedziły Mobilne Laboratoria Przyszłości, w ramach którego przyjechali do nas wykwalifikowani edukatorzy i przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas 5 i 6.
Warsztaty miały na celu aktywne i kreatywne wykorzystanie sprzętu objętego projektem Laboratoria Przyszłości oraz wzbudzenie zainteresowania nowoczesnymi technologiami wśród uczniów.
Ekipa edukatorów wyposażona była w niezbędny sprzęt i materiały do przeprowadzenia zajęć z uczniami. Po stronie szkoły konieczne było udostępnienie dwóch sal, w których przez 4 godziny lekcyjne edukatorzy prowadzili zajęcia.
Podczas warsztatów uczniowie zgłębiali tematykę druku 3D. Zapoznali się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz wspólnie przygotowali projekt do wydruku.
W czasie kolejnych warsztatów zapoznali się z pojęciem sztucznej inteligencji. Mieli też możliwość wzięcia udziału w zabawie rozpoznawania obrazów na przykładzie programu do rozpoznawania gestów. Poznali zasady wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej.
KWIECIEŃ 2023
Zajęcia koła informatycznego (1godz./tydz.), koła matematycznego (2godz./tydz).
MAJ 2023
Czy można nie chcieć wyjść ze szkoły w piątek? Otóż tak! Udowodnili to nasi Uczniowie! Podchody, interaktywne gry, konstrukcje z LEGO, „operacje” na ludzkim ciele oraz Cinema Sułkowice to atrakcje z których mogli skorzystać nasi wychowankowie w ramach MTA. Na wieczorze kreatywności zdecydowanie królowały matematyka, język angielski oraz biologia.
Wieczór zakończył się pokazem filmowym (w j. angielskim) i małym poczęstunkiem.
Dodatkowo odbywają się zajęcia koła informatycznego (1godz./tydz.) oraz koła matematycznego (2 godz./tydz.).
CZERWIEC 2023
Czerwiec to ostatni miesiąc zajęć szkolnych W tym czasie nadal nasi uczniowie korzystali z pomocy dydaktycznych otrzymanych w ramach Programu Laboratoria Przyszłości.