17 i 20 II 2023 r. w naszej szkole odbyły się lekcje języka polskiego z wykorzystaniem
codziennego słownictwa z języka angielskiego przeprowadzone przez p. Martę Safernę.
Lekcje przeprowadzone zostały w oparciu o metody aktywne stosowane podczas kursu
językowego na Malcie,w ramach realizowanego przez ZSS w Sułkowicach-Łęgu projektu
Erasmus+ „Stawiamy na rozwój”.
Scenariusz lekcji dla klasy 5 i 6 – język polski
Temat lekcji: Angielski na polskim – anglicyzmy we współczesnej
polszczyźnie.
Grupa wiekowa: uczniowie – klasa 5,6
Czas trwania : 2 x 45 minut
Cele lekcji:
Cele ogólne:
– rozwijanie zainteresowań uczniów językiem jako składnikiem dziedzictwa
kulturowego;
– kształtowanie umiejętności świadomego posługiwania się językiem;
– doskonalenie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne:
Uczeń:
– podaje przykłady zapożyczeń z języka angielskiego obecnych we współczesnej
polszczyźnie;
– ocenia zasadność stosowania zapożyczeń;
– wskazuje sytuacje, w których sięganie po zapożyczenia jest wynikiem panującej
mody językowej;
Metody pracy:
– pogadanka, metoda ćwiczeń praktycznych, elementy dyskusji.
Formy pracy:
– praca w grupach, praca zbiorowa i indywidualna.
Środki dydaktyczne:
– kartony, przykłady tekstów reklamowych (Internet), arkusz ewaluacji zajęć, ulotki
reklamowe, czasopisma.
Tok lekcji
1 .Czynności wstępne — powitanie, sprawdzenie listy obecności, wprowadzenie do
problematyki lekcji.
2. Ćwiczenie wprowadzające — wyświetlenie na rzutniku wyszukanych w Internecie
reklam „nowinek technicznych” i poproszenie uczniów o nazwanie przedmiotów lub osób,
widocznych na reklamach oraz zdefiniowanie ich. Np.:
Laptop — przenośny komputer
Smartfon — nowoczesny telefon komórkowy wyposażony w wiele aplikacji i spełniający
rozmaite funkcje
Audiobook — książka do słuchania w wersji elektronicznej
E-mail — list elektroniczny
Dealer — przedstawiciel sprzedaży działający w określonej branży
Wyciągnięcie przez uczniów wniosku o popularności zapożyczeń z języka angielskiego.
3. Podanie celu lekcji — analiza zapożyczeń z języka angielskiego we współczesnej
polszczyźnie oraz ocena ich przydatności.
4. Zapisanie tematu lekcji.
5. Pogadanka.
Podkreślenie, że polszczyzna od najdawniejszych czasów czerpała wyrazy bądź konstrukcje
składniowe z innych języków, a obecnie najczęściej przejmowane są zapożyczenia z języka
angielskiego (nazywamy je anglicyzmami).
6. Praca w grupach.
– analiza przyniesionych czasopism, gazetek reklamowych, opakowań po żywności i
kosmetykach,
– wybieranie zdjęć z nazwami angielskimi i tłumaczenie ich,
– stworzenie na planszach obrazkowych słowników zapożyczeń z języka angielskiego.
7. Prezentacja wyników pracy poszczególnych grup.
– zawieszenie prac na gazetce klasowej
8. Podsumowanie lekcji.
Uczniowie podejmują dyskusję na temat zasadności funkcjonowania anglicyzmów w języku
polskim, szczególnie tych, które mają odpowiedniki w języku polskim. Podejmują kwestię
kultury słowa w szerokim rozumieniu tego określenia
9. Wnioski.
Czy należy bezwzględnie walczyć z zapożyczeniami? Na pewno nie. Stosowanie zapożyczeń
jest w wielu przypadkach uzasadnione. Co zatem powinno budzić nasz niepokój? Bezmyślne
wypieranie rdzennie polskich słów i zastępowanie ich zamiennikami z języka angielskiego.
Należy przestrzegać prostej reguły: stosujemy zapożyczenia tylko wtedy, gdy nie mają one
adekwatnego odpowiednika w języku polskim.
Język jest dobrem narodowym, nie warto więc nadużywać w nim zapożyczeń, o ile nie jest
to konieczne, a moda językowa nie jest wystarczającym powodem do sięgania po
zapożyczenia.
10. Zadanie pracy domowej.
Wyszukaj (np. w Internecie) dwie reklamy, w których pojawiają się anglicyzmy i
zaproponuj takie ich sformułowanie, w którym znajdą się wyłącznie wyrazy rodzime.
11. Ewaluacja zajęć.
1. Czy treści omawiane na lekcji były dla Ciebie zrozumiałe?
zdecydowanie tak raczej tak raczej nie zdecydowanie nie
2. Czy atmosfera na lekcji sprzyjała uczeniu się?
zdecydowanie tak raczej tak raczej nie zdecydowanie nie
3. Czy praca w grupach ułatwiła Ci zrozumienie nowych treści?
zdecydowanie tak raczej tak raczej nie zdecydowanie nie
4. Czy rozumiesz znaczenie nowych terminów, które pojawiły się na lekcji?
zdecydowanie tak raczej tak raczej nie zdecydowanie nie
5. Czy sądzisz, że na lekcjach języka polskiego warto poruszać temat
zapożyczeń we współczesnej polszczyźnie?
zdecydowanie tak raczej tak raczej nie zdecydowanie nie
6. Czy sądzisz, że wiedza zdobyta na dzisiejszych zajęciach może Ci się
przydać na co dzień?
zdecydowanie tak raczej tak raczej nie zdecydowanie nie











